Marsz jest najbardziej naturalną dla człowieka formą aktywności fizycznej. Jest czynnością cykliczną, tzn. składa się z rytmicznie powtarzających się ruchów.
Chód NORDIC WALKING charakteryzuje naprzemianstronna praca rąk i nóg, czyli zaczynając marsz lewą nogą wysuwasz do przodu prawe ramię z kijkiem, następnie analogicznie przenosisz czynność na drugą stronę ciała. Stawiając krok prawą nogą, wysuwasz lewe ramię z kijkiem.
KROK ZACZYNAMY OD PIĘTY, A KOŃCZYMY NA DUŻYM PALCU STOPY !
1. Kij wbija się pod kątem ostrym w stosunku do podłoża, między jedną, a drugą stopą. Zaleca się znalezienie optymalnego i indywidualnego kąta wbicia kijka, aby zapewniało ono stabilne i bezpieczne podparcie.
Wbicie kijka pod kątem prostym, bądź przed stopą wykroczną uniemożliwia przeniesienie ciężaru ciała na kij – tym samym nie odciążasz stawów i hamujesz ruch ciała do przodu!
2. W momencie wbicia kijka cały ciężar ciała spoczywa na lekko ugiętym ramieniu i jednej z nóg (przeciwnej do obciążonej ręki). Ręka wbijająca kijek jest lekko ugięta, dłoń zaciśnięta na rękojeści.
3. Następuje dociągnięcie kijka do biodra i odepchnięcie. Gdy ręka z kijkiem przekroczy oś ciała, następuje wyprost w stawie łokciowym i otwarcie dłoni – jest to ostatnia faza ruchu, którą jest koniec odepchnięcia. Odbywa się ona poprzez nacisk na amortyzujący dłoń pasek, a kijek staje się wtedy przedłużeniem wyprostowanej kończyny.
Bardzo ważna podczas chodu jest rotacja barków, wymuszona pełnym zakresem ruchu kończyn górnych, która zwiększa zasięg zamachu i siłę odepchnięcia na kijku.
Najwięcej trudności sprawia zazwyczaj ostatni element cyklu – puszczenie kijka. Jest to moment, w którym mięśnie dłoni są całkowicie rozluźnione i wtedy odpoczywają, dlatego też nie powinniśmy pomijać tego elementu.