NW KIJE

Współczesne kijki zaprojektowane są do spełniania szeregu funkcji. Przede wszystkim mają:

1. Wspierać tułów
2. Nie obciążać ramion
3. Odciążać stawy nóg
4. Wspierać ciało w poruszaniu się naprzód
5. Poprawiać kondycję

Materiały, z których zbudowane są kijki wykorzystuje się również w lotnictwie, czy Formule 1 i jest to zazwyczaj mieszanina włókien szklanych i węglowych (KOMPOZYTY) bądź aluminium. Jeśli masz do wyboru kijki kompozytowe lub aluminiowe, doradza się wybór tych pierwszych. Są lżejsze i sztywniejsze niż aluminiowe, ale przede wszystkim lepiej absorbują uderzenia chroniąc stawy rąk: nadgarstki, łokcie i barki.

JAK DOBRAĆ KIJE?

Obecnie istnieje możliwość zakupu kijów dostosowanych do poziomu zaawansowania i masy ciała ćwiczącego. Kijki te, różnicuje się zatem ze względu na ich skład. Te z większą zawartością włókna węglowego są lżejsze, sztywniejsze i trwalsze.

1. Trening „OKAZJONALNY” bądź RAZ W TYGODNIU wymaga kijków z zawartością włókna węglowego na poziomie 20-35%, chyba że twoja masa ciała przekracza 100 kg, wtedy potrzebujesz bardziej wytrzymałych, składających się w 90% z włókien węglowych. (POZIOM REKREACYJNY)

2. Na spacery 1 DO 3 RAZY W TYGODNIU najlepiej sprawdzają się kijki o 35-45% zawartości włókna węglowego, chyba że ciężar twojego ciała przekracza 80 kg, wtedy wybierz te z włóknem na poziomie 80% .

3. Jeśli uprawiasz Nordic Walking 4 RAZY W TYGODNIU zaleca się kijki między 45, a 80% zawartości włókna węglowego, w zależności od masy ciała. Przy ciężarze powyżej 70 kg powinno się wybierać kije zbudowane w 80% z włókna węglowego, przy mniejszym wystarczą te z zawartością na poziomie ok. 45%. (POZIOM ZAAWANSOWANY)

4. Jeśli uprawiasz Nordic Walking PRZYNAJMNIEJ 5 RAZY W TYGODNIU, bardzo intensywnie: biegając, skacząc i wykonując skomplikowane ewolucje, potrzebujesz kijków z 90% zawartością włókna węglowego. (POZIOM SPORT)

JAKA JEST ODPOWIEDNIA DŁUGOŚĆ KIJA?

Kolejną, właściwie najistotniejszą kwestią jest dobór długości kijka. Żeby poznać dokładną jego wartość należy skorzystać z wzoru: 0,68 x wysokość ciała [cm].Dokładna znajomość długości kijka jest szczególnie istotna przy zakupie tych, których wysokości nie można regulować. Uzyskany wynik należy wtedy zaokrąglić do 5 cm, ze względu na 5 – centymetrowe różnice w długości kijów. Jeśli nisko oceniasz swoja sprawność, bądź chcesz spacerować powoli, zaokrąglij wynik do mniejszej wartości, tj. np. ze 123 do 120. Jeśli planujesz szybki marsz i jesteś bardzo sprawny fizycznie, po uzyskaniu wyniku np. 112 kup kije o długości 115 cm.

Powszechnie stosowana jest także „reguła 90°” jako najprostsze rozwiązanie doboru długości kijka. Złap rękojeść kija i wbij go podłoże tak, aby trzon był ustawiony prostopadle do podłoża. Przy kijku odpowiedniej długości, kąt pomiędzy ramieniem i przedramieniem powinien wynosić 90°.

NIE KUPUJ KIJKÓW DO TREKKINGU!

W przypadku kijów, najczęściej popełnianym błędem, jest zakup tych przeznaczonych do trekkingu. Jak je odróżnić?
Otóż najprostszym sposobem jest uważne przyjrzenie się paskom zabezpieczającym nadgarstek.

Rekojesc z paskiem do NW

Rękojeść z paskiem do NW

Rekojesc z paskiem do tre

Rękojesc z paskiem do trekkingu

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć specyfika marszu NW znacznie różni się od tej trekkingowej, dlatego też kijki trekkingowe nie nadają się do uprawiania NORDIC WALKING.

Pasek przy rękojeści kijka NORDIC WALKING zaprojektowany jest tak, aby szczelnie oplatał nadgarstek, umożliwiając wykonywanie wszystkich elementów technicznych podczas marszu, szczególnie tych, w których dłoń nie ma kontaktu z rękojeścią (otwarcie dłoni). Opaska przeznaczona do Nordic Walking ma zatem zadanie przytrzymywać kijek umocowany do nadgarstka, dlatego jest znacznie krótsza niż w przypadku kijka trekkingowego. Zapinana zawsze na rzep i z możliwością regulacji.

Różnice można zauważyć również przyglądając się rękojeści. Ta do Nordic Walking jest opływowa, bez żłobień na palce, przy trekkingu natomiast, gdzie nie ma elementu całkowitego puszczenia rękojeści, takie żłobienia występują. Ponadto, kijki trekkingowe zawsze mają możliwość regulacji długości, te do NORDIC WALKING występują również w wersji o stałej wielkości.